Witam serdecznie w moim małym świecie.

Zapraszam, zaglądajcie, czytajcie i komentujcie, będzie mi miło gościć Was tutaj.

środa, 7 września 2016

254. Sierpniowe czytanie

W tym miesiącu było trochę tematycznie:
"Byli żołnierzami Parasola" Danuty Kaczyńskiej
W sierpniu zazwyczaj staram się przeczytać lub obejrzeć coś związanego z Powstaniem Warszawskim. Tym razem mój wybór padł na historię żołnierzy z batalionu Parasol, oczywiście nie dotyczy ona wyłącznie Powstania Warszawskiego, a również okresu okupacji. Czytałam ją po raz kolejny i widzę jak zmienia się moje podejście do samego tematu, niezmienny pozostaje podziw dla poświęcenia i bohaterstwa.
W sierpniu odbyły się również Igrzyska Olimpijskie w Rio, kolejna przeczytana książka może nie dotyczyła wyłącznie igrzyska, ale odwołań do walki o olimpijskie laury było sporo, mowa bowiem o autobiografii Giby - "Giba. W punkt"
Książkę czyta się dobrze, jest ciekawa, ale czegoś jej brakuje, jest taka trochę płytka, zwłaszcza w porównaniu z innymi biografiami sportowców, które w ostatnim czasie czytałam. Trudno znaleźć w niej większą dawkę emocji. Może mój odbiór ma związek z tym, że w niektórych wydarzeniach, o których pisze Giba uczestniczyłam osobiście, choćby w kontrowersyjnym meczu Brazylii z Bułgarią na Mistrzostwach Świata w 2010 r. Oczekiwałam znacznie więcej.
Kolejne książki już oderwane od sierpniowych okazji:
Achaja tom II Andrzeja Ziemiańskiego
Podobnie jak tom I czyta się dobrze, choć coraz bardziej razi język i naciągana fabuła. Zastanawiam się czy sięgnąć po tom III...
Czwarta książka to drugi tom "Galeonów wojny" Jacka Komudy
Świetny opis bitwy morskiej pod Oliwą z 1627 r., do tego dość zaskakujące ostateczne rozwiązanie zagadki lewiatana. Akcja toczy się wartko, czyta się świetnie. Nie rozumiem tylko rozbicia na dwa tomy, spokojnie mógłby być jeden :)

2 komentarze:

Dziękuję za każdy pozostawiony ślad :)
Mam jednak prośbę, jeżeli komentujesz jako anonimowy użytkownik to podpisz proszę swój komentarz :)